Antologijski prvenac pesnika i muzičkog velikana Arsena Dedića, album „Čovek kao ja“, objavljen pred sam kraj 1969. godine, od danas je ponovo dostupan u prodaji.
Snimljen uz pratnju studijskog orkestra pod vođstvom dirigenta Stipice Kalogjere i upakovan u antologijski omot slavnog dizajnera Mihajla Arsovskog, album je, nakon Arsenove desetogodišnje karijere zabeležene na brojnim singl pločama, predstavio njegov „magnum opus“ na dugosvirajućoj ploči koja će mu obeležiti karijeru.
U predgovoru originalnog izdanja, publicista Igor Mandić još 1969. godine napisao je kritiku koja zvuči jednako aktuelno i danas, pedeset pet godina kasnije:
„Analogija onoga što Dedić za nas pronalazi u svojoj muzici i svojim stihovima okrunjena je, dakako, osećajem ljubavi. Danas, kada je u svetu ljubav ostavljena na cedilu – utoliko što je savremena poezija na taj osećaj zaboravila, a što ju je industrija zabave i šunda unakazila – Dedić je pevač koji ponovo otkriva njeno staro dostojanstvo… Možda nas upravo zato Dedićeve pesme uistinu duboko diraju. Skalpelom svoje nežnosti – bez cinizma i ironije – Dedić traži po ljudskoj duši one zakutke što su od svih skriveni. To su mesta gde smo svi ranjivi, i zato je Dedić velika slabost onih koji se to usuđuju priznati. Taj naš pevač, dakle, angažuje u pitanjima srca i duše, a to je ono što može malo ko u ovom surovom vremenu.“

U knjižici koja prati ovo izdanje, Siniša Škarica, dugogodišnji urednik Jugotona i Croatia Recordsa, navodi:
„Ne postoji ozbiljnija domaća kolekcija ploča bez diskografskog opusa Arsena Dedića. ‘Čovek kao ja’ na početku takve kolekcije je poput začaranog ogledala u predvorju galerije emocija, koje naprosto traži da ga pogledate ne bi li vam dalo odgovore o stanju vaše (i naše) duše. Na početku je niza probranih albuma jugoslovenske diskografije, koji će tokom sedamdesetih godina dostojno pratiti globalni uspon nove kolekcionarske strasti – diskofilije. Danas, pedeset pet godina kasnije, govorimo o postojanom, gotovo kultnom poštovanju poetske pop ikone, koja se upravo tada definitivno popela na Parnas. Ovaj album, primereno svom antologijskom značaju, još jednom potvrđuje, možda uverljivije no ikad, kako odoleva kušnji vremena.“
O albumu piše i kritičar i publicista Zlatko Gall:
„Album ‘Čovek kao ja’ se te 1970. godine sjajno uklopio – štaviše, i bitno uticao – na formiranje novog kulturnog ambijenta. Ili, preciznije, nove atmosfere koja je postepeno nagrizala nekadašnji armiranobetonski zid koji je delio masovnu (pop) kulturu, etiketiranu kao šund, od ‘elitne’ umetnosti, a kojoj je upravo Arsen – kao ranije Bob Dilan u Sjedinjenim Američkim Državama – bio svojevrsni glasnogovornik. Konačno, dokazala je to i fascinantna prodaja albuma od oko šezdeset hiljada primeraka. Njegove pesme, poput uvodne ‘Sve što znaš o meni’, ‘Moj brat’, ‘Kuća pored mora’ – kojom je zapravo i utemeljen žanr ‘dalmatinske šansone’ – zatim ‘Čovek kao ja’, ‘Bićeš uvek moja’… i pre nego što je kantautorstvo postalo trend, nosile su pečat autentičnosti i snažne ličnosti. I same izvedbe bile su lišene dreke i prenemaganja, predstavljajući pravu suprotnost ukusu masovne publike i šlagerskoj konfekciji. Uostalom, pokazao je to i slučaj izvanvremenske pesme ‘Moderato cantabile’, koja je – premda nosilac prvog albuma i jedna od najboljih u Arsenovom opusu – svojevremeno bila odbijena na festivalima Beogradsko proleće, Zagreb i Opatija.“
Album je remasterizovao Goran Martinac (Croatia Records Studio), dok je lacquer cut albuma u londonskom Abbey Road Studios radio Geoff Pesche. Uz izdanje dolazi i download kartica s kodom za preuzimanje MP3 verzije albuma.
Uz 180-gramski vinil u boji, album dolazi i sa ekskluzivnom knjižicom, u kojoj se, pored tekstova, nalaze i fotografije Marka Čolića i Stanka Karamana. Za dizajn reizdanja zaslužan je Darko Kujundžić.
