
Sa velikom tugom, muzička scena se oprašta od jednog od najistaknutijih umetnika – Matije Dedića.
Ugledni pijanista i kompozitor iznenada je preminuo u Zagrebu u 53. godini života.
Matija Dedić rođen je 2. marta 1973. godine u Zagrebu, u porodici duboko povezanoj s muzikom. Bio je sin legendarnih muzičara – kantautora Arsena Dedića i pevačice Gabi Novak, a muzikom je počeo da se bavi još u ranom detinjstvu. Klavir je počeo da svira sa pet godina, a školovanje je nastavio u srednjoj muzičkoj školi „Vatroslav Lisinski“.
Godine 1991. upisuje džez akademiju u Gracu, gde je 1997. diplomirao u klasi profesora Haralda Nojvirta. Po povratku u Zagreb iste godine, vrlo brzo se nametnuo kao jedan od vodećih muzičara hrvatske džez scene.
Svoj muzički put započeo je u sastavu Boilers Quartet, u kojem je sarađivao s brojnim svetskim džez imenima poput Benija Golsona, Kenija Burela, Roja Hejnsa i Hosea Felisijana. Krajem devedesetih osniva sopstveni sastav – Matija Dedić Trio, koji su činili i Žiga Golob i Krunoslav Levačić. Upravo sa ovim triom objavio je svoj poslednji diskografski album pod nazivom Family & Friends. CD i Blu-ray sadrže snimak njihovog koncerta održanog sredinom marta u ZKM-u, a tim koncertom Matija je obeležio nekoliko velikih jubileja – svoj 50. rođendan, 25 godina rada džez sastava Matija Dedić Trio i 100 godina od rođenja jedne od najvećih hrvatskih kompozitorki, Dore Pejačević, čija je dela izuzetno cenio. Na tom koncertu prvi put je pevala uz oca i njegova ćerka Lu Dedić. Otac i ćerka su nakon toga još mnogo puta nastupali zajedno, a Matija nije krio ponos zbog Lu, koja je na putu objavljivanja svog prvog albuma.
Tokom bogate karijere nastupao je širom Evrope i u Sjedinjenim Američkim Državama, svirajući uz renomirana imena poput Alvina Kvina, Lenija Vajta, Larija Grenadijera, Boška Petrovića, Tomija Emanuela, Džefa Balarda i mnogih drugih. Njegov muzički opus obuhvata saradnje sa značajnim muzičarima raznih stilova, a stvarao je i muziku za pozorište i televiziju. U diskografiji ima gotovo trideset studijskih albuma, kako samostalnih tako i u saradnji s drugim muzičarima. Prvi solo album Octopussy objavio je 1998. godine za Croatia Records, a sledili su Solo Part 1 (2000), Handwriting (2001), koji mu je 2002. doneo tri muzičke nagrade Porin.
Najvažniji album u njegovoj karijeri svakako je Matija svira Arsena, objavljen 2015. godine, koji je nagrađen sa čak šest Porina – osim što je proglašen albumom godine, dobio je i nagrade za najbolju džez izvedbu (Ni ti ni ja), najbolji aranžman (Kuća pored mora), najbolji instrumentalni album, kao i najbolju instrumentalnu izvedbu van klasične i džez muzike (Matija feat. Miroslav Tadić – Ne plači). Ovaj kultni album postao je najprodavaniji album 2016. godine, čime je postao prvi džez album na ovim prostorima kome je to pošlo za rukom. Kao izuzetan muzičar ostvario je saradnje s brojnim svetski poznatim umetnicima, kao i domaćim – Merimom Ključo, Zoranom Predinom, Vasilom Hadžimanovim, kao i Gibonnijem s kojim je često nastupao poslednjih godina.
Svoj poslednji solistički koncert održao je 11. maja u zagrebačkom Kinu SC. Prigodno, povodom Dana majki, na koncertu Ladies feat. Matija Dedić Group, Matija je ugostio sedam sjajnih pevačica koje su, u pratnji vrhunskih muzičara, izvodile svoje pesme, ali i neke Arsenove. Bio je to koncert pun emocija, a na veliku radost svih prisutnih, u publici je sedela i Gabi Novak.
Odlazak Matije Dedića ne predstavlja samo gubitak izuzetnog muzičara, već i čoveka koji je svojom strašću, znanjem i umetničkim izrazom obeležio jedno značajno razdoblje muzičke scene našeg regiona. Njegov doprinos džez i umetničkoj sceni ostaće trajno upisan u istoriju.
Matija, hvala ti na svakoj noti.
Foto: Boris Ščitar